Články | Digitální technika | Aktualizováno 18. 1. 2019
V současnosti už nejsou televizory zpravidla jen pouhé přijímače televizního vysílání, ale jde o univerzální a multimediální centra většiny moderních domácností. Chytrý televizor (Smart TV) tak musí nabídnout přehledné uživatelské rozhraní, které umožní používání řady rozmanitých funkcí, přístup k online službám včetně podpory užitečných aplikací třetích stran. Během vývoje chytrých televizorů se tedy výrobci nesoustředí pouze na dokonalý obraz, křišťálový zvuk nebo elegantní křivky šasi, ale zároveň zdokonalují možnosti operačních systémů. Naneštěstí se výrobci vydali rozdílnou cestou a na trhu najdete hned několik rozdílných platforem. Nejdůležitější operační systémy si vzájemně představíme v následujících řádcích.
Televizory vybavené operačním systémem Android TV nabízejí přehledné a snadno ovladatelné uživatelské prostředí, které ocení i náročnější uživatelé. K dispozici máte pokročilý internetový prohlížeč Google Chrome, hlasové příkazy a podporu Chromecastu. Největší předností této platformy je bohatá nabídka aplikací a her třetích stran, které jsou ke stažení na portálu Google Play. Mezi nevýhody patří omezený multitasking a vyšší nároky na HW výkon. Platformu Android TV běžně najdete v nabídce některých modelů Smart TV od výrobců Sony a Philips.
Jihokorejská společnost Samsung vsadila u svých Smart TV na vlastní operační systém s názvem Tizen. Jedná se o přehlednou a rychlou platformu s možností individuálního nastavení. Samotný OS zabírá jen třetinu obrazovky a během jeho používání můžete nerušeně sledovat původní obsah. Vedle internetového prohlížeče máte také k dispozici Steam Link pro streamování her v lokální síti. Na tuto plaftomu najdete většinu známých aplikací (Voyo, Netflix, Youtube...), nicméně jejich množství nedosahuje možností platformy Android TV. Tizen zároveň nabízí výrazně pomalejší webovým prohlížeč.
Vlastní řešení v chytrých televizích využívá i oblíbená značka LG se systémem WebOS založeném na Linuxu. Jde o uživatelsky velmi komfortní operační systém, který je od verze 3.5 dostatečně rychlý i na levných Smart TV. Při jeho používání můžete i nadále sledovat aktuálně vysílaný pořad. Celkové možnosti tohoto systému dále vylepšuje použití magického ovladače (dodáván u některých modelů TV). Pro WebOS najdete většinu důležitých aplikací z řad IPTV poskytovatelů či online filmoték (Youtube, Prime Video, HBO Go). Několik (málo) dalších aplikací můžete zkusit najít na LG Content Store. Vestavěný webový prohlížeč je bohužel nejspíše určen pouze pro trpělivější uživatele.
U vybraných Smart TV značky Philips najdete ve výbavě operační systém SAPHI, který je založený na Linuxu. Počítat můžete se snadno ovladatelným uživatelským prostředím s jednoduchým přístupem k oblíbeným aplikacím jako Voyo, Netflix, Youtube a některé další. Nabídka aplikací ovšem zdaleka nedosahuje konkurenčních platforem. Rozhraní SAPHI je primárně určeno pro nižší modelové řady chytrých televizí Philips, u pokročilejších Smart TV této značky najdete ve výbavě Android TV.
Japonská firma Panasonic využívá operační systémem My Home Screen, který vychází z platformy Firefox OS. Smart TV vybavené tímto systémem nabízejí uživatelsky jednoduché a intuitivní prostředí s možností individuálního nastavení. My Home Screen (Firefox OS) zaujme kvalitním a dostatečně rychlým internetovým prohlížečem. Operační systém ovšem nepotěší slabou nabídkou dostupných aplikací a během jeho používání nemůžete sledovat původní video obsah (grafické rozhraní zabírá celou obrazovku). Vestavěný multimediální přehrávač nabízí u video formátů jen průměrnou kompatibilitu.
HbbTV (Hybrid Broadcast Broadbad TV) funguje jako nadstavba klasického televizního vysílání a přináší díky internetovému připojení další zajímavé funkce (přehrávání odvysílaných pořadů z archivu televizních stanic, rozšířený TV program apod.). V současnosti nabízí HbbTV téměř všechny dostupné televize s možností připojení k internetu za pomoci LAN rozhraní či bezdrátové sítě WiFi. Službu tak můžete jednoduše aktivovat téměř na každé chytré televizi pomocí červeného tlačítka vašeho dálkového ovladače. Aktuálně tuto hybridní televizi provozuje Česká televize, Nova, Prima, Seznam TV a televize Óčko.
Pro usnadnění pravidelně aktualizujeme samostatnou stránku, kde najdete informace, základní vlastnosti, recenze a srovnání celé řady klasických i chytrých televizí dostupných na českém trhu, kterými se můžete inspirovat před nákupem. Pravidelně vybíráme ze známých značek jako např. Samsung, LG, Sony, Philips, Panasonic...
články digitální technika DVB-T2 televize recenze smart televize
Hledáte ke svému televizoru DVB-T2 set-top box? Nakupujte za
nízké ceny s dopravou zdarma
Pokud si vybíráte satelitní televizi freeSAT máte k dispozici hned několik základních balíčků (freeSAT light, freeSAT medium HD, freeSAT plus HD), které se od sebe vzájemně liší zejména nabídkou kanálů, počtem televizních stanic v HD kvalitě a samozřejmě i rozdílnými (...celý článek)
Stojíte před rozhodnutím, zda vyměnit stávající televizi v obývacím pokoji za novější model? Jestliže vaše současná TV dosluhuje nebo dokonce přesluhuje, tak je právě nejvyšší čas se poohlédnout po značně lepším, ale i výkonnějším typu. Nicméně nabídka nových (...celý článek)
Satelitní televize freeSAT provozovaná společností UPC DTH (Direct-To-Home) dříve známá jako UPC Direct vám nabízí vedle placených balíčků i samostatnou kartu freeSAT bez závazku, kde neplatíte žádné měsíční poplatky. U této varianty obdržíte smart kartu, kde (...celý článek)
Home Televizní vysílání Online TV služby Digitální technika Články O projektu
Copyright 2017 - 2021 DigiVysilani.cz
Kde výhodně koupit televizi?
Využijte bohatý výběr DVB-T2 televizorů v ověřeném e-shopu s nabídkou zajímavých cen a rychlým dodáním zboží do 24 hodin...