Články | TV vysílání | Pozemní vysílání | Satelitní TV | Kabelové TV | Internetové vysílání | Přidáno 6. 2. 2018
Podle zákona č. 348/2005 Sb. o rozhlasových a televizních poplatcích jsou osoby žijící v ČR, které zároveň vlastní či používají zařízení technicky způsobilé k příjmu televizního nebo rozhlasového vysílání povinni platit měsíční paušální poplatek (tzv. koncesionářský poplatek). V praxi to znamená, že se v domácnosti platí vždy jeden koncesionářský poplatek za TV a rádio, bez ohledu na počet přijímačů. Do jedné domácnosti se řadí také televizní a radiové přijímače umístěné např. na chalupě. Pokud již některý člen společné domácnosti rozhlasový a televizní poplatek odvádí, ostatní osoby už jej neplatí. V případě podnikatelů se musí odvádět koncesionářský poplatek za každý přístroj použitý k podnikání zvlášť.
Od roku 2008 je cena za televizní poplatek stanovena na částce 135 Kč měsíčně a rozhlasový poplatek na 45 Kč měsíčně. Platba těchto poplatků se provádí prostřednictvím SIPO České pošty, nebo přímo České televizi. Z koncesionářských poplatků je financován rozvoj a provoz veřejnoprávní České televize a Českého rozhlasu, jako tzv. provozovatelé veřejné služby, které by ze zákona měli být politicky a obchodně zcela nezávislé.
Poplatku se tak nevyhnou osoby, respektive domácnosti, které vlastní televizor a nijak již nezáleží na tom, zda přijímáte signál prostřednictvím pozemního vysílání (DVB-T / T2), přes satelit (DVB-S / S2), internetovou službou při jejím sledováním na obrazovce vaší TV, nebo některou z kabelových televizí (DVB-C). Stejně tak nezáleží, zda veřejnoprávní média pravidelně či nepravidelně sledujete, nebo dáváte absolutní přednost pouze komerčním stanicím. Již samotné vlastnictví zařízení technicky způsobilého k příjmu televizního a rozhlasového vysílání vás dle zákona č. 348/2005 Sb. zavazuje k platbě koncesionářského poplatku. Nezapomeňte, že mezi takové zařízení patří zároveň kromě televizorů a radiopřijímačů např. domácí počítače nebo přenosné notebooky vybavené TV tunerem pro příjem televizního vysílání, autorádia, radiobudíky atd.
Poplatníkem koncesionářského poplatku se stáváte v momentě, kdy od některého dodavatele odebíráte el. energii. Tito dodavatelé mají dle zákona povinnost poskytovat České televizi a Českému rozhlasu údaje o svých zákaznících. Podle zákona byste se sami měli k placení koncesionářských poplatků přihlásit. Přihlášení, změnu nebo případné odhlášení lze provést na stránkách České televize a Českého rozhlasu. Jestliže se zapomenete přihlásit, pak díky provázanosti s dodavateli elektrické energie vás např. následně po přestěhování může k úhradě vyzvat Česká televize i Český rozhlas. Na takovou výzvu rozhodně reagujte včas. Pokuta za neodvádění koncesionářského poplatku České televizi je 10.000 Kč, v případě Českého rozhlasu je přirážka ve výši 5.000 Kč. Jestliže žádné způsobilé zařízení pro příjem televizního nebo rozhlasového vysílání v domácnosti nemáte, pak se vždy musíte z evidence aktivně odhlásit sami.
Pokud nechcete pravidelně platit koncesionářské poplatky za televizní a rozhlasové vysílání, existuje několik způsobů a výjimek, jak se jim legálně vyhnout. Pokud se chcete poplatkům úplně vyhnout, musíte televizní a radiový přijímač zcela zrušit. Televizní i rádiové vysílání je potom možné sledovat na počítači (bez TV tuneru), tabletu nebo chytrém mobilu díky internetovému připojení, kde lze využívat službu iVysílání České televize či jiné online archivy TV stanic včetně placených online videoték s mnoha oblíbenými filmy, seriály a dokumenty. Placení koncesionářského poplatku se zároveň vyhnete v případech, kdy nevlastníte TV a budete sledovat internetovou televizi přímo na obrazovce smartphonu, tabletu, nebo počítači. Tímto způsobem můžete ročně ušetřit na poplatcích až 2160 Kč, tato částka už přesahuje některé online služby a přibližuje se nejlevnějším internetovým TV.
Podle zákona jsou od koncesionářských poplatků osvobozeny domácnosti bez způsobilého přijímače, nízkopříjmové domácnosti s příjmy do 2,15 násobku životního minima, postižené osoby (neslyšící, nevidomí) pokud jsou samostatně žijící, nebo např. žijí s osobou stejného postižení, ale i cizinci, kterým nebylo na území České republiky uděleno povolení k trvalému pobytu.
články televizní vysílání pozemní vysílání satelitní tv kabelové tv internetové vysílání česká televize
Hledáte ke svému televizoru DVB-T2 set-top box? Nakupujte za
nízké ceny s dopravou zdarma
Kabelová televize Elsat vám nabízí vedle stávajících služeb také novou online TV s vybranou řadou TV programů dostupnou pomocí jakéhokoliv dostatečně stabilního internetového připojení na území České Republiky. Elsat online TV můžete tedy sledovat přes přes mobilní (...celý článek)
Jistě víte, že nyní nadchází doba, kdy se přechází ze zemského digitálního vysílání ve standardu DVB-T na novou generaci pozemního digitálního vysílání ve standardu DVB-T2 / HEVC. Tato změna nebude probíhat najednou, ale postupně, zavádění DVB-T2 se řídí (...celý článek)
IPTV přijímač Arris VIP 4302 u internetové televize T-Mobile TV nahrazuje původní model Arris VIP 1113. Nová generace set-top boxu ukrývá ve velmi kompaktním a futuristicky laděném těle výkonný HW pro sledování vysílání ve Full HD rozlišení 1080p s podporou kodeku (...celý článek)
Home Televizní vysílání Online TV služby Digitální technika Články O projektu
Copyright 2017 - 2021 DigiVysilani.cz
Kde výhodně koupit televizi?
Využijte bohatý výběr DVB-T2 televizorů v ověřeném e-shopu s nabídkou zajímavých cen a rychlým dodáním zboží do 24 hodin...